Projekt Literárna čajovňa

Ako to celé prebiehalo

Projekt "Literárna čajovňa" podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis.

Naša škola sa zapojila v spolupráci s pánom Petrom Cigánikom do projektu Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis. Podarilo sa nám tak získať finančné prostriedky v sume 992,53 € na vybudovanie školskej čitárne, na nákup kníh a uskutočnenie rôznych zaujímavých aktivít. Veď posúďte sami. Nadačnému fondu i pánovi Cigánikovi ĎAKUJEME !!!

Májová čajovňa

máj 2013

Posedenie so školskými spisovateľmi pri šálke čaju, prezentovanie ich vlastnej tvorby, ocenenie najlepšieho školského spisovateľa, prezentovanie divadelného krúžku.

Posledná čajovňa sa niesla v duchu vlastnej tvorby, ku ktorej boli žiaci v priebehu trvania projektu vedení. Deti čítali vlastné príbehy, navzájom sa hodnotili a oceňovali. Súčasťou čajovne bolo aj divadlené predstavenie školského divadelného súboru.

Beseda so spisovateľom

apríl 2013

Beseda so Zuzanou Kuglerovou o jej knihách Kliatba kožušníkovej vdovy a Oriešok večnej krásy. Knihy sú tematický zamerané na povesti žilinského regiónu. Deti budú mať prečítané povesti od tejto spisovateľky, aby sa mohli aktívne do besedy zapojiť.

Besede predchádzala práca s povesťami žilinského regiónu (Kliatba kožušníkovej vdovy) na hodinách literárnej výchovy. Žiaci pripravili mapu s miestami, o ktorých čítali v povestiach. Prostredníctvom otázok, ktoré kládli autorke, sa dozvedeli ďalšie zaujímavosti z histórie regiónu.

Kvíz o Veľkej Morave

apríl 2013

Súťažný literárno - historický kvíz. Riešenie úloh, hádaniek, vyhľadávanie informácií, práca s publikáciami: Postavy veľkomoravskej histórie a Proglas. Žiaci budú súťažiť v tímoch. Všetky tímy získajú účastnícky diplom, členovia víťazného tímu získajú aj vecnú odmenu.

Kvíz o Veľkej Morave sa uskutočnil 4. apríla 2013. Súťažné trojčlenné družstvá žiakov z každého ročníka 5.-9. riešili úlohy zamerané na históriu a geografiu Veľkej Moravy, dokumenty Veľkej Moravy a hlaholiku, život sv. Cyrila a Metoda. Žiaci pracovali s publikáciami Na písme zostalo a Proglas

Čajovňa starých Slovanov

marec 2013

Posedenie pri knihe so šálkou čaju, téma: Starí Slovania. Prezentovanie a čítanie úryvkov z knihy Svätí Cyril a Metod a z knihy Postavy veľkomoravskej histórie. Beseda o knihe, premietanie krátkeho animovaného filmu Svätí Cyril a Metod, tvorivá dielňa - výroba keramiky.

Akcia bola spojená s prezentáciou knihy Svätí Cyril a Metod (Andrej Pauliny, Vydavateľstvo Don Bosco 2012), ktorá je určená mladším žiakom. Prezentácia knihy bola spojená s premietaním krátkeho animovaného filmu Svatí Cyril a Metod (Vydavateľstvo Don Bosco, 2012).

Starší žiaci sa oboznámili s publikáciou Na písme zostalo. Dokumenty Veľkej Moravy (Ľubomír Feldek a kol.,). Publikácia bola náhradou za knihu Postavy veľkomoravskej histórie, ktorá bola vypredaná. Žiaci si mohli vyrobiť ozdoby z terakoty.

Písmenkový kvíz

február 2013

Súťažný kvíz o knihách, spisovateľoch, riešenie hádaniek, lúštenie tajničiek. Kvíz bude zorganizovaný pre žiakov 1.-4. ročníka, súťažiť budú štvorčlenných skupinách. Všetky družstvá získajú účastnícky diplom, členovia víťazného družstva získajú aj vecnú odmenu.

Kvíz sa uskutočnil podľa plánu. Hravou a súťaživou formou deti prezentovali svoje vedomosti z oblasti detskej literatúry.( Písmenkový kvíz)

Adventná čajovňa

december 2012

Posedenie pri knihe so šálkou čaju, téma: Anjeli. Prezentovanie a čítanie úryvkov z knihy Môj anjel sa vie biť, beseda o knihe, neformálna diskusia o šikanovaní. Táto kniha získala cenu Detská kniha roka 2007 v ankete detských čitateľov. Ďalšie aktivity: jazyková hra Scrable, tvorivá dielňa - výroba anjelikov